Jak prowadzić dyskusję podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna nie powinna przypominać przesłuchania.

Zamieniając rozmowę kwalifikacyjną w zwykła rozmowę, dasz zrozumieć kandydatowi, dlaczego warto nawiązać kontakt z tobą.

Postępuj zgodnie z następnymi zaleceniami:

  • Poświęć czas, aby przełamać lód.

Dialog o życiu (pogawędka) - to niezbędny etap budowania relacji. Pośpiech jest błędem i prawdopodobnie spowoduje, że rozmowa szybko przejdzie w sztywną sesję pytań i odpowiedzi. Jest to szansa dla ciebie na dostrzeżenie cech charakteru i, miejmy nadzieję, nawiązanie relacji z kandydatem, więc wykorzystaj ten czas.

 

  • Bądź optymistą

Ludzie na ogół lubią rozmawiać z tymi, z którymi przyjemnie się rozmawia. Okazywanie optymizmu i pozytywnego nastawienia w trakcie rozmowy pozwoli kandydatowi cieszyć się rozmową i potencjalnie chcieć pracować w twojej firmie w przyszłości.

 

  • Co kandydat zna o firmie?

Niezwykle ważne jest czy kandydat zbadał firmę przed rozmową kwalifikacyjną i równie ważne jest, czy wykorzystuje te informacje podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To pokazuje, że proces jest traktowany poważnie przez kandydata, wtedy to pozwoli ci mieć bardziej dogłębną i produktywną rozmowę.

 

  • Pozwól kandydatowi mówić

Zgodnie z ogólną zasadą, im więcej kandydat mówi, tym lepiej, więc wykorzystaj czas, aby wychwycić subtelne kwestie. To prawie zawsze przyda się w dalszej części rozmowy. Słuchanie to zapomniana forma sztuki, która może dać dużą przewagę.

  • Dawaj poprawne odpowiedzi.

Nie ma nic złego w poświęceniu czasu na udzielenie odpowiedzi na trudne pytania. Jeśli pytanie jest nietypowe, poświęć trochę czasu, zastanów się nad scenariuszem i przedstaw swoją najlepszą opinię. Lepiej też powiedzieć „nie jestem pewien”, niż z przekonaniem wyrzucić z siebie coś, co jest wyraźnie niepoprawne.

  • Daj możliwość kandydatowi zadawać pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zadawanie takich pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej pomoże ci i ograniczy tendencję do przekształcania się w przesłuchanie.

 

  • Ustaw scenę.

Menedżery działu rekrutacji powinni skorzystać z okazji do omówienia hipotetycznych sytuacji w trakcie rozmowy i zadawania pytań z perspektywy pracy. Wtedy możemy zrozumieć jak kandydat widzie siebie w pracy.

 

Powodzenia.